0528-077713
  • טיפול נטורופתי / ייעוץ הוליסטי
  • רפואה טבעית
  • מוצרים טבעיים

טיפוח העור מבפנים

מאת: דר. אילן ללבניקוב – רוקח ונטורופט מומחה.

למרוח קרמים (טבעיים, כמובן) זה בטח לא מזיק,

אבל כדי שהעור יראה באמת טוב כדאי לחזק את הגוף עם צמחי מרפא

הזדקנות העור תלויה בגורמים גנטיים, שינויים הורמונליים באורח החיים, תזונה וגורמים סביבתיים. תהליך ההזדקנות מתחיל כבר בעשור השני של חיינו. טיפוח חיצוני של העור בעזרת קרמים שונים חשוב, אבל טיפול אמיתי בעור מתחיל מבפנים, משיפור תפקודן של המערכות

הפנימיות בגופנו. מגוון צמחי מרפא מהרפואה המערבית, הסינית ומיערות דרום אמריקה, יכולים לעזור בהשגת מטרות אלו. העור מורכב מתאים שיש להזין בחומרים בסיסיים לצורך תפקודם וחיזוקם. כך למשל, ייצור מופחת של חלבונים גורם לירידה ברמת האלסטיות של העור. בטיפוח חיצוני של העור מומלץ להשתמש בתכשירים קוסמטיים טבעיים,

ללא חומרים כימיים וללא חומרים משמרים. חשוב שהתכשירים יכילו חומצה גליקולית וחומצה לקטית המסייעות להסיר את תאי העור המתים, שמפריעים להתפתחות תאי העור החדשים. אלו הן חומצות חלשות, המנקות ניקוי יסודי את העור, מכינות אותו לספיגה טובה יותר של חומרי הזנה ומעניקות לו מראה רענן וצעיר.

חיזוק המערכות בגוף והטיפוח הפנימי של העור מתבססים על שלושה מרכיבים:

שיפור תפקוד המערכת הקרדיווסקולרית:

שיפור תפקוד המערכות מתבצע על ידי המרצת מחזור הדם בגוף המגיע גם לתאי העור, העשרתם בחמצן, הזנתם בוויטמינים ומינרלים ועל ידי כך משתפר מראה העור. למטרה זו יכול לסייע הגינקו בילובה, העץ העתיק ביותר בעולם ומקורו בסין. הוא בעל תוחלת החיים הגבוהה ביותר, כ-1,000 שנים. השימוש בתמצית מעלי העץ ופריו נפוץ מאוד במערב. התמצית ממריצה את מחזור הדם, משקמת כלי דם שנפגעו ויש לה השפעה נוגדת חמצון חזקה ושמירה על גמישות העור.

איזון המערכת ההורמונלית:

איזון המערכת חשוב לעצירת תהליכי ההזדקנות. המערכת ההורמונלית אחראית לייצור הנוירוטרנסמיטורים במוח, כמו הדופמין והאדרנלין, החשובים לתפקוד ולייצור תאים חדשים בגופנו, בהם גם תאי העור. שינויים בתפקוד המערכת ההורמונלית גורמים לשינויים בעור. כך למשל, פצעי האקנה המופיעים כתוצאה מעודף הורמונים בגיל ההתבגרות, אך יכולים להופיע גם בגיל המעבר כתוצאה מירידה ברמת ההורמונים.

ישנם צמחים המאזנים את המערכת ההורמונלית. צמח המאקה מיערות האמזונס מיוחד בכך, שהוא מכיל ויטמינים וחומצות אמינו חיוניות, המהוות את החומרים שבעזרתם יכול הגוף לייצר את הורמוני המין. הצמח מכיל גם בין 52% ל-76% פחמימות החיוניות למשק האנרגיה בגוף. פעילותו הייחודית של צמח המאקה היא על ידי ויסות והכוונה של המערכת ההורמונלית בגוף.

שיח אברהם הוא צמח מהמערב וגם הוא בעל השפעה על המערכת ההורמונלית של האישה. הוא אינו מכיל פיטואסטרוגנים ופועל באופן לא ישיר על האיזון בין אסטרוגן ופרוגסטרון. בנוסף, אנגליקה סינית הוא צמח רב שנתי ממשפחת הגזר המשמש ברפואה הסינית אלפי שנים ומכיל פיטואסטרוגנים. הוא גדל בסין ומכונה גם "הג'ינסנג של הנשים", מאחר שייעודו לטפל בבעיות שונות במערכת הרבייה הנשיתכולל איזון הורמונלי.

חיזוק מערכת החיסון:

החיזוק מסייע להגן על תאי העור שלא ייהרסו כתוצאה מפעילותם. צמח האכיניציאה מקורו בתרבות האינדיאנית. הוא מכיל מרכיבים החשובים בהפעלת מערכת החיסון – פוליסכרידים ואכינצואידים. צמח האוניה דה גאטו, צמח מרפא מיערות האמזונס, המוכר מזה אלפיים שנה מהרפואה העממית של האינדיאנים בני האינקה, אף הוא מגביר את פעילות מערכת החיסון בעזרת החומרים הפעילים שבו - הגליקוזידים, האלקלואידים והטנינים.

האסטרוגלוס, מוכר מהרפואה הסינית ופועל לחיזוק מערכת החיסון באמצעות הפוליסכרידים המצויים בו. הפרופוליס הוא השרף הנאסף על ידי דבורים ומצוי באבקת הפרחים. הוא עוזר לגוף להתמודד במצבים של היחלשות המערכת החיסונית, מכיוון שהוא עשיר בויטמינים A,B,Cו-E, חומצות אמינו, פלבנואידים, ובמינרלים - נחושת, ברזל, מגנזיום ואבץ. שילוב של צמחים נוגדי חמצון אלו מסייע מאוד בשמירה על שלמות העור ובריאותו ומעניק לו גמישות וחוזק.

על ידי איבחון אירידיולוגי מדויק, ניתן להתאים לכל מטופל את התזונה הייחודית הנחוצה לו בכדי להשלים את הויטמינים והמינרלים החיוניים לתפקודו התקין של העור. את צמחי המרפא חשוב שיתאים נטורופט מומחה תוך התחשבות במצבו הבריאותי של המטופל, ולצורך שמירה על עור צעיר ובריא לאורך שנים רבות.

דר. אילן ללבניקוב הוא רוקח, נטורופת, מומחה לצמחי מרפא ומאבחן בשיטת הארידיולוגיה.